Распечатать страницу | Назад к предыдущей теме
Название форумаНовая Хронология
Название темыRE: Котис во Фракии
URL темыhttps://chronologia.org/dc/dcboard.php?az=show_topic&forum=263&topic_id=30392&mesg_id=30411
30411, RE: Котис во Фракии
Послано guest, 31-12-2012 16:48
- Thrace, Kings
- Thrace, Kings, Bergaeus
- Thrace, Kings, Cetriporis
- Thrace, Kings, Kavaros
- Thrace, Kings, Kotys I
- Thrace, Kings, Kotys II
- Thrace, Kings, Lilarkii
- Thrace, Kings, Lysimachos
- Thrace, Kings, Rhoemetalkes
- Thrace, Kings, Rhoemetalkes I
- Thrace, Kings, Rhoemetalkes II
- Thrace, Kings, Rhoemetalkes III
- Thrace, Kings, Saratokos
- Thrace, Kings, Seuthes I
- Thrace, Kings, Seuthes III
- Thrace, Kings, Skostokos
- Thrace, Kings, Sparadokos
- Thrace, Kings, Teres III

http://wildwinds.com/coins/greece/i.html

http://wildwinds.com/coins/greece/thrace/kings/kotys_II/t.html

Котис II е тракийски цар на Одриското царство през от 202 до 162 г. пр.Хр. Той участва в битките при Киноскефале и Пидна през 197 г.пр.Хр. и 168 г.пр.Хр. като съюзник на Македонското царство при царете Филип V и Персей. Плутарх разказва че по време на битка при Пидна Котис II командвал лявото крило на съюзните антиримски армии което се състояло от подчинените му тракийски войски и части на македонската фаланга.По време на битката траките настъпили първи, носели черни хитони и брони и от тях се уплашил извънредно много зетя на римския пълководец Луций Емилий Павел Публий Емилий Назика който се биел на този участък командван от Лициний Крас. Тракийските войски разбили римските на това крило и траките пленили много римски войници и офицери въпреки че македонската фаланга изгубила битката. Котис II имал син Битюс който също участвал в битката при Пидна през 168 г.пр.Хр. но се биел в дясното крило и бил пленен от римлянте и отведен в Рим. Междувременно Котис отправил армията си и срещу римските съюзници също траки Сапеи, Дентелети и др. които войски разбила неговата армия и им наложил волята си. След това лично отишъл в Рим и бил изслушан от сената като предложил да бъде освободен синът му Битюс срещу освобождаване от тракийски плен на римските войници и офицери пленени при Пидна. Сенатът се съгласил и между Одриско царство и Рим били установени официални съюзнически отношения. Котис единствен от съюзниците на македонския цар Персей запазил независимостта си и тракийското Одриско царство останало непокътнато след военните действия при Пидна.
--------------------------------------------------------------
Реметалк I е тракийски цар, син на сапейския цар Раскупорис I. Той се появява на политическата сцена в последните десетилетия на I в. пр. Хр., финалния период на римската експанзия в Тракия.

През 13-11 г.пр. Хр. Реметалк I води сражения срещу бесите. Докато сиалетите и други техни съседи нахлуват в Македония, бесите под ръководството на Дионисовия жрец Вологез убиват Раскупорис. Реметалк I се укрива в Тракийския Херсонес, където е последван от въстаниците. Тяхното присъствие поставя под заплаха римските позиции в Мала Азия. За ликвидирането на опасността тук са прехвърлени римски военни части под командването на Луций Пизон, управител на Памфилия.

Предаността на Реметалк I към римската кауза е богато възнаградена - от 13/12 г.пр.Хр., до смъртта му през 12 г. сл. Хр. под властта на Реметалк I и брат му Раскупорис II е поставена една тракийска държава с обширни територии. Реметалк I получава римско гражданство от политическия му приятел Октавиан Август<1>. Римскто име е Гай Юлий Реметалцес /Gaius Julius Roemetalces/. Римското гражданство е доказано и от монетите с образите на Август и Реметалк I, сечени в Калхедон и Бизантион.

Като римски съюзник, Реметалк участва във войната срещу гетите при Егисос (дн.гр.Тулча), както свидетелства Овидий<2> и в Панонското въстание, според Дион Касий<3>.

С името на Реметалк I, или с едноименни наследници на властта му, се свързват много надписи от градовете по понтийското и по егейското крайбрежие.

http://wildwinds.com/coins/greece/thrace/kings/rhoemetalkes_I/t.html